Jakie krzesło do biurka i pracy przy komputerze wybrać?

Znalezienie odpowiedniego krzesła do biurka nie jest prostą sprawą, szczególnie dla osób spędzających sporo czasu przy komputerze. Zarówno osoby pracujące przy komputerze, jak i gracze potrzebują solidnego wsparcia. Długie godziny spędzane codziennie w pozycji siedzącej mogą przyczynić się do bólu kręgosłupa oraz różnych schorzeń. Na szczęście na rynku aktualnie istnieje bardzo szeroki wybór przeróżnych krzeseł biurowych, które pomogą w codziennej pracy za biurkiem. W naszym artykule podpowiemy jakie warunki powinno spełniać odpowiednie krzesło do pracy przy komputerze oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Jak wybrać fotel biurowy oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Myśląc nad tym jaki fotel biurowy wybrać, przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, jaki konkretnie mebel nas interesuje - krzesło biurowe czy fotel biurowy. Oba rodzaje mebli spełniają teoretycznie te same funkcje, ale czy na pewno to to samo? Otóż nie, myśląc o krześle biurowym, należy pamiętać, że komfort pracy będzie z nim zdecydowanie mniejszy niż przy wyborze fotela. Krzesło biurowe charakteryzuje się prostszym i krótszym stelażem oraz mniejszą ilością funkcji pozwalających dopasować krzesło do naszych potrzeb, oraz preferencji. Nie nadaje się również do spędzania na nim 8 godzin dziennie, może to przyprawić nas o bóle pleców i ogólny dyskomfort. Źle dobrany fotel może powodować również spadek efektywności i wydajności naszej pracy, oraz doprowadzić do frustracji, które może odzwierciedlać się w jakości wykonywanej pracy. Krzesła biurowe polecamy szczególnie dla osób, które nie spędzają większości dnia przed komputerem, a sam mebel traktują bardziej jako element dekoracyjny, używany sporadycznie (np. mieszkanie, sala konferencyjna w biurze).

W takim razie może fotel? Tak, to zdecydowanie lepsza propozycja. Fotel biurowy ma to do siebie, że posiada możliwość regulacji poszczególnych parametrów tj. regulacja wysokości siedziska, odchylanie oparcia i dopasowanie oparcia w odcinku lędźwiowym czy regulowane podłokietniki. Warto też zwrócić uwagę na jakość oraz tworzywo, z jakiego dany fotel jest wykonany. Specjalistyczne fotele biurowe nie są co prawda specjalnie designerskie i ze względu na swoją formę mogą nie pasować do reszty wnętrza, ale wybierając wygodny fotel, nie należy kierować się osobistymi preferencjami estetycznymi tylko komfortem użytkowania.

na co zwrócić uwage podczas wyboru fotela biurowego

Cechy idealnego fotela biurowego:

  • wysokość fotela - wybierając fotel warto zdecydować się na model z regulacją wysokości, który przede wszystkim pozwala dopasować wysokość siedziska do wzrostu użytkownika. Według badań siedzisko powinno być ustawione w ten sposób, aby nogi dotykały podłogi pod kątem 90 stopni, a regulacja wysokości nam to umożliwia.
    wyprofilowane siedzisko - ważną rolę pełni głębokość siedziska, nie powinno być ono zbyt głębokie, ponieważ wywołuje to garbienie się u siedzącego, a tego chcemy uniknąć. Dodatkowo brzeg fotela powinien być wykończony na okrągło, dzięki czemu nie odczujemy dyskomfortu tylnej części ud.
  • podłokietniki - pełniące ważną funkcję podtrzymywania naszych rąk podczas pracy, muszą być wygodne i szerokie i oraz mieć opcję regulacji.
  • oparcie - najważniejsza część fotelu, będąca wsparciem dla kręgosłupa, oraz utrzymujące go w prawidłowym ułożeniu. Szczególne znaczenie ma dolna jego część, niemalże granicząca z siedziskiem fotela, która zapewnia odpowiednie wsparcie odcinkowi lędźwiowemu.
  • obrotowość fotela - fotel obrotowy to zdecydowanie duże udogodnienie podczas pracy biurowej, warto zwrócić na to uwagę przed zakupem.
  • kółka - fotele biurowy często posiadają pod spodem kółka pomagające w użytkowaniu. Przy podejmowaniu decyzji zakupu radzimy zastanowić się, na jakiej powierzchni dany mebel będzie stał, aby jej nie zniszczyć. Do drewnianych parkietów zalecamy wybór miękkich kółek kauczukowych.
  • przewiewność - wygodny fotel biurowy powinien zapewnić też odpowiedni komfort użytkowania poprzez odpowiednie materiały, z których jest wykonany. Świetnie sprawdzi się oparcie fotela wykonane z cienkiej przewiewnej siateczki, zapewniającej odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu nasze plecy pozostaną suche podczas upalnych dni.


Jak wybrać dobry fotel biurowy ergonomiczny dbający o naszą postawę oraz mieszczący się w budżecie?

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy już większość wątpliwości, które towarzyszyły wam przy wyborze siedziska do pracy biurowej. W tej części artykułu pomożemy dobrać fotel odpowiedni do waszych preferencji oraz zasobów portfela.

Aktualnie najlepszą opcją ze wszystkich rodzajów foteli biurowych jest fotel ergonomiczny. Są to specjalistyczne fotele biurowe, pozwalające zachować prawidłową postawę oraz kondycję kręgosłupa podczas pracy przy komputerze. Charakteryzują się regulacją i możliwością dopasowania wielu parametrów do swoich potrzeb, dzięki czemu wielogodzinna praca przed monitorem nie jest nam straszna. Do ich stworzenia wykorzystuje się coraz to nowsze wyniki badań, aby ciągle móc ulepszać produkty w nowe rozwiązania dla kręgosłupa. Niestety tego typu fotele należą do najdroższych, ceny oscylują w granicach od tysiąca złotych wzwyż, ale przy zakupie fotela tego typu, który ma posłużyć latami, nie warto oszczędzać. Taka inwestycja z pewnością się opłaci, a kręgosłup będzie wdzięczny.