Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Styl eklektyczny możemy zauważyć między innymi w filmie „Kurier Francuski” Wesa Andersona. Łączy on różne style, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w przypadku indywidualistów chcących cieszyć się wyjątkowym i unikalnym wnętrzem.

Słów kilka o stylu eklektycznym w aranżacji wnętrz

Wnętrze eklektyczne charakteryzuje łączenie różnych stylów w jedną spójną całość. Opiera się on na świadomym mieszaniu elementów pochodzących z różnych epok, kultur, czy stylów, takich jak klasycyzm, barok, art deco, minimalizm oraz skandynawski, tworząc przy tym unikalny i wyjątkowy klimat w pomieszczeniu. Chcąc stworzyć styl eklektyczny w naszych wnętrzach warto, żebyśmy łączyli, że sobą nowoczesne meble z antykami, a także różnorodne dodatki i dekoracje w tym obrazy, plakaty, tapety, czy tekstylia.

Na co zwrócić szczególną uwagę chcąc stworzyć eklektyczne wnętrze?

To, co widać na pierwszy rzut oka, to fakt, że ten styl nie lubi nudy a aranżacja eklektycznego wnętrza, wymaga przełamywania konwenansów, czy utartych schematów. Jednak należy przy tym pamiętać, że styl eklektyczny we wnętrzach to nie jest przypadkowy miszmasz, ale dokładnie przemyślana aranżacja wnętrza.

Chcąc stworzyć eklektyczne mieszkanie, warto trzymać się następujących zasad, jeśli chodzi o dobór mebli, czy dodatków:

Stwórz odpowiednie tło

Zanim rozpoczniemy proces tworzenia kompozycji z mebli, sprzętów, czy barw warto zatroszczyć się o odpowiednie tło. Że stylem eklektycznym doskonale współgrają neutralne najlepiej białe ściany pozwalające na to, aby to meble eklektyczne, czy dodatki grały pierwsze skrzypce w aranżacji naszego pomieszczenia. Jeśli lubimy niebanalne połączenia, możemy również zdecydować się na tapetę z oryginalnym wzorem, kładąc ją na wybranym kawałku ściany, dzięki czemu nie przytłoczy ona wnętrza.

Określ punkt centralny

Urządzając eklektyczne wnętrza, warto wybrać mebel, który będzie stanowił centrum naszego pokoju dziennego. W tej roli sprawi się jednakowo kolorowa kanapa, jak i duży drewniany stół. Ważne, żeby był to charakterystyczny element, który nada ton pozostałym elementom wyposażenia.

Równowaga

Eklektyczny salon nie lubi chaosu. Chcąc urządzić jedno pomieszczenie lub też całe mieszkanie w eklektycznym stylu należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego balansu, dzięki czemu, choć elementy jego wyposażenia będą różnić się od siebie stylem, to jednak połączone będą tworzyć spójną całość.

Czas na dodatki

W eklektycznym salonie, dekoracje stanowią przysłowiową kropkę nad „i”, ponieważ ożywiają pomieszczenie, a także dodają mu oryginalności. Warto tutaj trochę zaszaleć i łączyć, że sobą pozornie wykluczające się wzory jak na przykład paski z kratką, czy groszki z kwiatowym wzorem.

We wnętrzu eklektycznym wyjątkowo dobrze będzie wyglądać połączenie kilku lamp, czy zegarów, każdej w innym stylu, poduszki rodem z Hiszpanii czy patchworkowa narzuta zarzucona nonszalancko na kanapę. Tak naprawdę możliwości aranżacji masz naprawdę wiele, baw się nimi i wybierz te, które najbardziej odpowiadają Twojej osobowości, czy też po prostu skradły Ci serce.