Czy meblościanki są jeszcze poszukiwane?

Choć dla większości osób meblościanki pokojowe kojarzą się z niezbyt atrakcyjnymi meblami rodem z czasów PRL-u, to jednak warto dać im drugą szansę, ponieważ nowoczesne meblościanki łączą w sobie funkcjonalność oraz elegancję jednocześnie w niczym nie przypominając zmniejszających optycznie przestrzeń, a także ciemnych i przytłaczających meblościanek z przełomu lat siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych.

Jaka jest historia meblościanki do pokoju?

W czasach PRL-u meble systemowe były odpowiedzią na ówczesne mieszkania o małych metrażach, które często zamieszkiwała wielopokoleniowa rodzina. Meblościanka cieszyła się dużą popularnością, ponieważ umożliwiała przechowanie całego dobytku, począwszy od ukochanej zastawy stołowej, przez bieliznę, aż po oszczędności.

Warto dodać, że meblościanki do salonu powstały nie w Polsce, a za sprawą dwóch amerykańskich projektantów z lat 40. To właśnie Charles i Ray Eames zaprojektowali meblościanki do salonu, a nowoczesne meblościanki w pewnym stopniu do dziś nawiązują do swoich pierwowzorów.

Meblościanki nowoczesne oraz ich zalety

Zastanawiasz się, czy nowoczesne meblościanki sprawdzą się we współczesnym wnętrzu i jakie mają zalety? Czytaj dalej.

  • Wszechstronność zastosowania. Nowoczesne meblościanki umożliwiają różnorodne aranżacje wnętrz, dzięki możliwości tworzenia różnych kompozycji, czy ich sposobów ustawienia

  • Funkcjonalność oraz pojemność meblościanki do salonu. Poza tym, że meblościanki dzięki przeszklonym witrynom pełnią funkcję dekoracyjną umożliwiając wyeksponowanie wybranych przez nas przedmiotów jak ulubionych książek, czy porcelanowych figurek to jednocześnie za pomocą zamkniętych szafek jesteśmy w stanie schować te przedmioty, które chcielibyśmy ukryć przed wzrokiem gości

  • Trwałość w połączeniu z elegancją. Nowoczesne meblościanki są wykonane z solidnych materiałów. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na dąb sonoma, buk, czy wenge to z pewnością posłużą nam długie lata, jednocześnie sprawdzając się tak samo dobrze w pomieszczeniu w stylu skandynawskim, jak i w stylu klasycznym, czy stylu nowoczesnym. Możemy także zdecydować się na meble pokojowe z płyt MDF, które również charakteryzują się trwałością, a także atrakcyjną ceną oraz mnogością kolorów, deseni, czy wykończeń. Znajdziemy je zarówno w wykończeniu matowym, jak i w wersji półmatowej lub w pełnym połysku.

  • Bezpieczeństwo. W sklepach meblowych coraz częściej możemy spotkać meblościanki posiadające zaokrąglone wykończenia. Jest to wyjątkowo funkcjonalne rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku rodzin z małymi dziećmi, ponieważ skutecznie ochroni je przed zranieniem.

  • Eleganckie oraz klimatyczne oświetlenie. Meblościanki nowoczesne posiadają dodatkowy element dekoracji, jakim jest energooszczędne oświetlenie LED znajdujące się we wnętrzach regałów, półek, czy też witryn. Takie rozwiązanie pozwala na dodatkowe wyeksponowanie znajdujących się wewnątrz meblościanki przedmiotów.

  • Łatwość pielęgnacji. Atutem, który sprawia, że meblościanki zyskują na popularności, jest fakt, że meblościankę z łatwością utrzymamy w czystości. Mebel ten umożliwia łatwy dostęp do wnęk, czy półek, dzięki czemu bez żadnego trudu usuniemy kurz z każdego jego zakamarka.

Meblościanka do salonu, na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Warto wcześniej zastanowić się jak duża przestrzeń w salonie będzie nam potrzebna. Należy wziąć tutaj pod uwagę, jak bardzo zabudowana ma być nasza konstrukcja oraz jaka liczba szafek i szuflad będzie nam potrzebna. Dodatkowo decydując się na zakup szafki RTV do pokoju dziennego, powinniśmy wcześniej dokonać pomiaru naszego sprzętu RTV, dzięki czemu unikniemy sytuacji, podczas której zabraknie nam miejsca na telewizor, głośniki, czy odtwarzacz DVD.