Materiały tapicerskie - rodzaje obić na meble

Tkaniny tapicerskie, czy też inaczej tkaniny meblowe służą do renowacji oraz produkcji mebli w tym puf, foteli, czy kanap. A wśród nich możemy wyróżnić takie materiały obiciowe jak żakardy, skaje, plusze, plecionki, szenile, alcantary i inne.

Tkaniny obiciowe oraz ich charakterystyka

Podczas wyboru tkaniny obiciowej należy pamiętać, że różnią się one od siebie nie tylko kolorystyką, ale także wytrzymałością, miękkością, czy sposobem wykonania. Tym samym odmienienie wizerunku starych mebli w tym obicie kanapy umożliwi:

  1. plusz, który nie dość, że jest tkaniną miłą i przyjemną w dotyku to również wyjątkowo odporną na ścieranie. Łatwo zadbamy o utrzymanie jej w czystości, a także o to, żeby zachowała atrakcyjny wygląd. Materiał może być zarówno w wersji we wzory, jak i całkowicie jednolity.

  2. welur jest to najpopularniejsza wersja pluszu to, co go wyróżnia to nierównomierne cieniowanie. Charakteryzuje go prostota w utrzymaniu czystości. Najczęściej wykorzystywany jest przy produkcji ubrań oraz obicia do mebli.

  3. żakard tę tkaninę cechuje wyjątkowo wysoka gramatura oraz jakość, a dzięki ozdobnym wzorom i kolorom sprawdzi się w przypadku mebli dekoracyjnych dla najbardziej wymagających klientów. Meble tapicerowane tą tkaniną sprawdzą się jednakowo w przypadku wnętrz klasycznych, jak i vintage i retro.

  4. szenil tę grubą i miękką tkaninę przypominającą wizualnie sztruks charakteryzuje wyjątkowa odporność na rozciąganie, czy rozdarcie, a zawdzięcza to swojemu lnianemu splotowi.

  5. alcantara ten materiał przypominający wizualnie zamsz jest nie tylko wytrzymały, ale także miękki, dzięki czemu jego pielęgnacja jest bajecznie prosta. Stosuje się go przede wszystkim przy produkcji tapicerki samochodowej, jachtowej, a także samolotowej i meblowej. Produkuje się go z mikrowłókien poliuteranu i poliestru.

  6. mikrofaza ten syntetyczny, połyskujący oraz elastyczny materiał wykorzystywany jest przede wszystkim w krawiectwie, a także przemyśle meblowym i tapicerstwie. Często szyje się z niego kotary oraz zasłony na okna.

  7. flock wyjątkowym atutem tej syntetycznej tkaniny jest bariera ochronna easy clean, która zapobiega wchłanianiu zabrudzeń w tkaninę. Jest ona także wyjątkowo delikatna w dotyku oraz odporna na przecieranie.

  8. skórę naturalną najczęściej wykorzystuje się do obicia mebli luksusowych, czy antyków, ponieważ jest to materiał luksusowy, drogi oraz wytrzymały. Do jej pielęgnacji warto stosować środki dedykowane do pielęgnacji tapicerki skórzanej. W przypadku ograniczonego budżetu możemy natomiast zdecydować się na ekoskórę oraz skaj, które dobrze imitują skórę naturalną.

Tkaniny meblowe. Jak rozpoznać te o wysokiej jakości?

W przypadku, gdy zakupu tkaniny dokonujemy w sklepie stacjonarnym jej jakość, rozpoznamy na pierwszy rzut oka. Podczas wyboru odpowiedniej tkaniny warto zrobić tzw. test rękawiczki. Polega on na tym, że podczas tarcia na sucho wybranej przez nas tkaniny za pomocą rękawiczki sprawdzamy, czy się ona nie odbarwi, a także nie straci swojej faktury.

W przypadku, gdy na wybranym przez nas materiale zamieszczono informację o tym, że jest on hydrofobowy, wylewając na niego szklankę wody, sprawdzimy, czy jej nie przyjmie i zbije się w kilka łatwych do usunięcia za sprawą ręcznika papierowego kropli. Możemy wykonać także na naszym próbniku test rozciągania. W tym celu należy rozciągnąć brzegi próbnika, w przypadku materiału wysokiej jakości pozostaną one w stanie nienaruszonym, a nitki nie będą się luzować ani strzępić.