Jak urządzić mały salon ze stołem? Porady i inspiracje

Stół to jeden z ważniejszych elementów każdego mieszkania, który pełni zarówno rolę dekoracyjną oraz funkcjonalną. Jest on jednym z najczęściej używanych przez nas elementów wyposażenia, służy do spożywania posiłków, przyjmowania gości, często też przy nim pracujemy. O ile aranżacja salonu może nie wydawać się aż tak kłopotliwa i można ponieść się wodzom fantazji, tak w niewielkich pomieszczeniach musi być bardzo przemyślana i przede wszystkim praktyczna. Przedstawimy wam kilka wskazówek jak zaaranżować mały salon, jaki kształt stołu wybrać oraz jak ustawić stół w ten sposób, aby nie zabierał przestrzeni we wnętrzu.

okrągły stół w pokoju dziennym

Aranżacja małego salonu - na jaki kształt stołu się zdecydować

Przy wyborze stołu do małego salonu warto zastanowić się nad kształtem i rozmiarem stołu, tak aby pomieszczenie nadal pozostało komfortowe dla domowników. W niewielkim pokoju dziennym raczej ciężko będzie postawić okrągły stół, sprawdzi się on natomiast w przestronnych pomieszczeniach, ustawiony pośrodku. Mając do dyspozycji mały salon, najlepiej będzie postawić na prostokątny albo kwadratowy stół. Tego typu mebel będzie prościej dopasować do układu pomieszczenia i ewentualnie na co dzień ustawić stół pod ścianą i używać go w pełnej okazałości tylko w razie potrzeby. Warto przemyśleć też ustawienie mebli, tak aby nie kolidowało ono ze stołem w obu tych możliwościach.

Jeśli jednak nadal myślimy nad okrągłym stołem w małym salonie, wybierzmy taki, który posiada rozkładany blat. Będzie to idealne rozwiązanie aranżacji małych wnętrz, pozwalające wygodnie zasiąść w większym gronie od czasu do czasu. Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w zapasowe składane krzesła, które zdecydowanie będą pomocne. Inną możliwością jest zakup ławy, która posiada regulowaną wysokość blatu. W ten sposób szybko i łatwo zmienimy nasz stolik kawowy w stół, przy którym spokojnie możemy zjeść posiłek.

jak urządzić mały salon ze stołem inspiracje

Aranżacja salonu w bloku - co zrobić, aby zyskać przestrzeń?

Urządzając mały salon w bloku, warto pomyśleć nad praktycznymi rozwiązaniami, aby zyskać przestrzeń. Jeżeli nasz salon graniczy z kuchnią, można rozważyć wyburzenie ściany między nimi i stworzyć salon z aneksem kuchennym. W takiej sytuacji można stworzyć kącik jadalniany w postaci wyższego blatu lub tzw. "wyspy" z hokerami i odgrodzić strefę kuchenną od pokoju dziennego. Jeśli posiadamy większą rodzinę lub po prostu chcielibyśmy móc pomieścić więcej gości, możemy zamienić wysoki blat ze stołkami na stół i z jego pomocą wyznaczyć strefy pomieszczenia.

Niestety, mieszkania a bloku mają to do siebie, że często nie pozostawiają nam zbyt wielu możliwości na konkretniejszy remont. W tym przypadku warto powiększyć pomieszczenie optycznie za pomocą kolorów ścian oraz mebli. Aranżację małego salonu możesz oprzeć o jasne barwy tj.: beże, pastele, biel. Pokój dzienny w jasnej aranżacji wzbogacą meble w równie jasnych barwach, pomalowane na wysoki połysk, dzięki któremu będą dodatkowo odbijały światło. Mały salon mogą "powiększyć" też niektóre dodatki, umieszczone w odpowiedni sposób. Powieszona nad stołem lampa będzie dodatkowym źródłem światła w małym salonie, a powieszone na ścianie lustro optycznie powiększy mały pokój dzienny.

pomysł na całą aranżację małego salonu ze stołem

Aranżacja małego salonu - wybierz funkcjonalność

Urządzając mały salon ze stołem, powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość mebli, z których chcemy stworzyć naszą aranżację. Musi być to przemyślana decyzja, bo nie chcemy aby nasz salon był zbytnio zagracony. W mniejszych mieszkaniach dobrze sprawdzają się narożniki, które ustawione pod ścianą nadają pomieszczeniu dodatkowej przestrzeni, co więcej często tzw. "rogówki" posiadają wewnątrz schowki, które możemy wykorzystać do własnych potrzeb i zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania. Warto też zainwestować w meble, które są modułowe oraz można je dopasować do własnych preferencji, oraz okoliczności (ława, którą można rozłożyć na stół, lub okrągły stolik rozkładany z dodatkowym blatem).