Przytulny kącik do czytania - jak go urządzić?

Każdy z książkowych maniaków marzy o swoim własnym kąciku, gdzie będzie tylko sam na sam z książkami. Taka oaza spokoju, w której znajdą się wszystkie książki, a przestrzeń dookoła będzie komfortowo zagospodarowana. Chcąc urządzić wygodne miejsce do czytania, zadbaj o kilka kluczowych spraw, które ułatwią i uprzyjemnią Ci korzystanie z kącika czytelniczego. Aranżując przytulną przestrzeń, zadbaj o to, żeby czuć się tam jak najbardziej komfortowo, zapewniając sobie bezpieczny azyl pełen książek, gdzie możesz na chwilę oderwać się od problemów dnia codziennego i znaleźć się w innym świecie. Jak zatem zabrać się za urządzenie przestrzeni na wygodny kącik czytelniczy, tak aby zapewniał odpowiedni komfort i stał się idealnym miejscem, gdzie można się zrelaksować i oddać lekturze w jednym miejscu? Bez obaw, w naszym tekście znajdziecie odpowiedź na to pytanie, zobaczycie inspiracje, a dodatkowo pokażemy wam jak urządzić kącik do czytania u siebie, nawet w niewielkim mieszkaniu.

Gdzie ulokować nasz kącik czytelniczy?

Planując urządzenie kącika czytelniczego we własnym mieszkaniu, warto po pierwsze określić, gdzie dokładnie ma się on znajdować. Możliwości teoretycznie jest kilka, w zależności od układu mieszkania oraz metrażu, jakim dysponujemy, ale zazwyczaj własny kącik czytelniczy aranżuje się w salonie albo sypialni. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie w kąciku czytelniczym, co umożliwi czytanie książek w ciągu dnia. Należy więc usytuować swój kącik w pobliżu okna. Dobre oświetlenie to konieczność, warto więc uzupełnić aranżację kącika w lampę, która pozwoli na czytanie po zmroku. Wybór miejsca możesz uzależnić od ilości przestrzeni w poszczególnych pomieszczeniach, które bierzesz pod uwagę. Musisz pamiętać, że kącik do czytania składa się z kilku elementów, na które musisz mieć odpowiednio dużo miejsca.

Jak urządzić przytulny kącik do czytania?

Jeśli lubisz czytać, to pewnie nie ma dla Ciebie nic przyjemniejszego niż rozsiąść się z dobrą lekturą w wygodnym fotelu. Jeśli chcesz zaaranżować przytulny kącik do czytania w swoim mieszkaniu, przemyśl to i dobierz każdy jego element, tak aby wspólnie stały się ciekawym rozwiązaniem, nie tylko dla Ciebie, ale również dla reszty domowników. Zanim przystąpisz do urządzania swojego zakątka, rozejrzyj się za niezbędnym sprzętem, jaki będzie Ci w nim potrzebny. Najważniejszy jest zdecydowanie regał, na którym będziesz gromadzić i eksponować wszystkie swoje literackie zbiory. Drugim najważniejszym sprzętem jest wygodny fotel, w którym będzie można się rozsiąść po ciężkim dniu i nieco się zrelaksować z książką. Ważne, żeby był przede wszystkim wygodny i dobrze wyprofilowany, dzięki czemu długie godziny poświęcone czytaniu nie będą nam straszne. Na wyposażenie kącika czytelniczego składa się jeszcze zazwyczaj mały stolik, który postawiony w pobliżu fotela będzie pomocny, żeby odłożyć książkę lub postawić na nim kubek z herbatą, kieliszek wina albo przekąskę. Podczas urządzania kącika do czytania staraj się również dobrać jego elementy do reszty pomieszczenia, w którym się znajduje. Postaw na podobne barwy, struktury i styl, tak aby kącik idealnie wkomponował się do twojego wnętrza.

Odpowiedni regał podstawą każdej biblioteczki

Jeśli zamierzasz zaaranżować biblioteczkę w swoim mieszkaniu, przede wszystkim musisz dopasować odpowiedni regał, który posłuży za miejsce, gdzie będziesz trzymać swoje książki, ale też gromadzić inne ulubione przedmioty. Oprócz książek możesz wzbogacić wystrój swojego kącik w przeróżne pamiątki, figurki, zdjęcia w ramkach oraz inne ważne dla Ciebie przedmioty, które chcesz wyeksponować. Regał na książki może przybierać różne formy, może być całkowicie otwartym meblem, na którym ustawiamy książki i inne rzeczy, ale możemy też zainwestować w model z witryną, która zapewni ochronę przed kurzem oraz pożółknięciem kartek w książkach. Dzięki witrynie mamy poczucie, że książki są bezpieczne i nic im nie grozi, a do tego mamy poczucie, ze w szafce wszystko jest poukładane i panuje w niej porządek.

Jeśli chcemy oryginalnie zaaranżować nasz kącik do czytania, warto sięgnąć po rośliny doniczkowe, świece zapachowe, kadzidełka i inne tego typu akcesoria, oczywiście wedle uznania. Kącik do czytania ma być też twoją oazą spokoju, miejscem, w którym możesz odpocząć nie tylko podczas czytania. Jeśli chodzi o aranżację książek na regale, warto przejrzeć inspiracje w Internecie i znaleźć swój ulubiony sposób na poskromienie biblioteczki. Popularne jest też układanie książek kolorami albo dzielenie ich na poszczególne działy tematyczne jakich dotyczą. To jak urządzisz swój kącik czytelniczy, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, daj się ponieść fantazji i zainspiruj!

Propozycje regałów od Bax Pol

Jak powszechnie wiadomo, urządzanie oraz aranżacja wnętrz nie należy do najprostszych zadań. Często zmagamy się z odpowiednim dobraniem poszczególnego mebla do istniejącej już reszty mieszkania lub pokoju. Jak się za to zabrać, żeby nie popełnić gafy i prawidłowo dopasować do siebie meble, które wzbogacą kącik czytelniczy? Przede wszystkim musimy zastanowić się, czego dokładnie szukamy, jaka kolorystyka będzie się dobrze komponowała z istniejącym już pomieszczeniem oraz jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeżeli całe wasze mieszkanie jest urządzone w stylu nowoczesnym, radzimy wybrać amerykański regał wykonany z metalu i szkła w nieco futurystycznej formie.

amerykański metalowy regał

Jest to mebel zdecydowanie wyjątkowy, którego swoją oryginalną formą zachwyca i przyciąga uwagę.

Naszą drugą propozycją jest elegancka biblioteka PORTO w nowoczesnym stylu, nadająca się do współczesnych wnętrz urządzonych ze smakiem.

biblioteka porto

Jest to duża biblioteczka, która dzięki połączeniu ze sobą różnych tworzyw jest niezwykle szykowna, oryginalna oraz funkcjonalna. Dzięki zastosowaniu przeszklonych drzwiczek możesz mieć pod kontrolą, co jest wewnątrz i odpowiednio móc to wyeksponować. Regał posiada również na dole dwie praktyczne szuflady, w których możesz schować nadmiar książek, albo przedmioty codziennego użytku, które warto mieć pod ręką.