Materac piankowy czy sprężynowy - na jaki się zdecydować?

Kwestia wyboru materaca często spędza sen z powiek osobom wijącym sobie swoje gniazdko. Niby błachy temat materaca okazuje się jednak ważną sprawą, ponieważ będziemy spędzać znaczną część naszego dnia, śpiąc na nim. Zastanawiając się jaki materac wybrać, często pada kluczowe pytanie: "Materac sprężynowy czy piankowy?". W tym artykule pomożemy wam rozwiać wasze wątpliwości.

Materac piankowy-nowoczesna jakość snu

materac piankowy

Aktualnie materace piankowe to jedne z najczęściej wybieranych rozwiązań przez konsumentów. Rynek materacy został przez nie zdominowany, a rozmaity asortyment pomoże w doborze idealnego rozwiązania. Sklepy branżowe oferują bogatą gamę materacy piankowych o różnorodnych zastosowaniach, w zależności od tego, z jakiej pianki dany materac jest wykonany. Obecnie na rynku znajdziemy trzy główne typy materacy piankowych, które możemy dopasować do swoich upodobań oraz oczekiwań: materace piankowe wysokoelastyczne, materace piankowe z pianką termoelastyczną i materace lateksowe.

Materace piankowe wysokoelastyczne charakteryzują się wysoką sprężystością oraz wybitną elastycznością punktową, która zapewni każdej części naszego ciała odpowiednie podparcie. Technologia użyta w materacach piankowych, oparta na strefach twardości zapewnia pełną regenerację układu kostno-szkieletowego oraz nie powoduje napięć mięśniowych. Dodatkowo materace piankowe można określić mianem ulepszonej wersji materacy sprężynowych, przede wszystkim dlatego, że nie posiadają one sprężyn, które są najbardziej wadliwym elementem konstrukcji materaca sprężynowego. Dzięki temu są bardziej solidne oraz zdecydowanie bardziej odporne na odkształcenia niż materace sprężynowe.

Materace piankowe z pianką termoelastyczną to idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem oraz dla wymagających, którzy od swojego wypoczynku potrzebują czegoś więcej. Dzięki zastosowaniu pianki termoelastycznej dopasowującej się do ciała za sprawą nacisku oraz ciepła, materac tego typu gwarantuje doskonały komfort wypoczynku, odprężenie oraz rozluźnienie mięśni po ciężkim dniu.

Materace lateksowe, czyli najczęściej spotykany rodzaj materacy piankowych, wyróżniający się wysokim stopniem higieniczności oraz antyalergiczności. Dzięki znakomitej wentylacji wewnątrz materaca oraz łatwemu utrzymaniu go w czystości będzie doskonałym rozwiązaniem dla alergików.

Tradycyjne rozwiązanie w sypialni, czyli materace sprężynowe

Materac sprężynowy to pierwszy powstały model materaca, który na przestrzeni lat oraz za pomocą nowoczesnych technologii został solidnie ulepszony w swojej konstrukcji, oraz funkcjonalności. Ich atutem jest przede wszystkim przystępna cena, ale nasuwa się pytanie "Co z jakością?". Wśród bogatej oferty materacy sprężynowych możemy wyróżnić dwie kategorie, według których powinniśmy kierować się przy wyborze idealnego dla nas produktu.

Materace bonellowe posiadają wysoką progresywność oraz elastyczność powierzchniową, sprawdzą się więc idealnie u osób o większych gabarytach, jak i tych o mniejszej wadze. Zastosowana w nich technologia zwiększa opór sprężyn w miarę zwiększenia nacisku na sprężyny, aby podczas odpoczynku każdy mógł poczuć się dobrze.

Drugim rodzajem wypełnienia sprężynowego materaca, który możemy wyszczególnić, jest tzw. "kieszeniowe", w którym kluczową rolę pełnią sprężyny umieszczone w specjalnych kieszeniach. Dzięki kieszeniom poszczególne sprężyny mogą pracować indywidualnie, co powoduje uginanie się tylko tego miejsca materaca, na który działa nacisk.

Materace hybrydowe

Materace hybrydowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nadal stoją przed dylematem "piankowy czy sprężynowy". Jak sama nazwa wskazuje jest to połączenie obu wcześniej wspomnianych typów materacy z wykorzystaniem pianki termoelastycznej oraz wysokoelastycznej i sprężyn kieszeniowych. To rozwiązanie dla najbardziej wymagających oraz niezdecydowanych konsumentów łączące najlepsze cechy obu rozwiązań w jedno. Za pomocą powłoki termoelastycznej materac dopasowuje się idealnie do ciała, a sprężyny dają dodatkowe podparcie.

materac piankowy czy sprężynowy

Materac piankowy czy sprężynowy - podsumowanie

Jak widać odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. Przy wyborze materacu najczęściej sugerujemy się własną wygodą oraz też ceną. Z jednej strony materace piankowe zapewniają największy komfort użytkowania, ale o materacach sprężynowych też można wiele dobrego powiedzieć. Na ratunek przychodzą materace hybrydowe, które mogą rozwiać wątpliwości najbardziej niezdecydowanych. Warto zastanowić się, nad czym najbardziej nam zależy przy wyborze idealnego materacu, oraz wybrać się do sklepu stacjonarnego, aby na własnej skórze sprawdzić co nam najbardziej odpowiada. Powodzenia!