Kolory mebli – jak dopasować je do naszego wnętrza?

Kolory mebli w połączeniu z kolorem ścian oraz podłóg mają niebagatelny wpływ nie tylko na aranżację wybranego wnętrza, ale także wpływają na nasze ogólne samopoczucie. Chcąc łączyć kolory mebli pokojowych w sposób, który w zależności od naszych potrzeb uspokoi lub doda nam energii, warto mieć podstawową wiedzę na temat chromoterapii.

Pierwszym, na co powinniśmy zwrócić uwagę to upewnienie się, czy dotychczasowy wystrój wnętrza rezonuje z naszym stylem życia. Wnętrze powinno być dopasowane do naszego stylu życia, a jednocześnie nieprzesadzone i zbyt ekstrawaganckie, ponieważ w dłuższej perspektywie miałoby to negatywne odzwierciedlenie na nasz nastrój. Bynajmniej nie oznacza to, że wybierając kolory ścian, musimy wybierać spośród klasycznej palety barw i poprzestać na brązach i beżach.

Jak łączyć kolory mebli w sposób oddający styl pomieszczenia?

Modne kolory mebli to dopiero dobry początek, warto także, żeby dodatkowo ich fronty pasowały do stylistyki naszego salonu lub sypialni. Poniżej znajdziesz wskazówki jakie kolory mebli, będą najlepiej współgrać przy określonym stylu wnętrz.

Styl skandynawski

Preferując pomieszczenia w stylu skandynawskim, warto poruszać się w podobnej palecie barw. Dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na biały kolor ścian oraz drewniane meble w jasnych odcieniach. Sprawdzą się tutaj meble z drewna jesionu, sosny, czy klonu. Chcąc przełamać monochromatyczny wystrój wnętrza, możemy zdecydować się również na meble w odcieniach popielatej szarości.

Styl klasyczny

Zwolennicy estetyki klasycznej odnajdą się stonowanej palecie barw. W klasycznych wnętrzach wybierając kolor mebli warte rozważyć te w odcieniach ciemnego brązu. Dla kontrastu kolor ścian powinien być jasny, świetnie sprawdzi się odcień kredowy lub piaskowy.

Styl nowoczesny

W nowoczesnych aranżacjach sprawdza się prosty design oraz funkcjonalność mebli. Wybierając kolor mebli do pomieszczenia w tym stylu, warto rozważyć zarówno odcienie jasne, jak i ciemne, a chcąc dodać wnętrzu dodatkowego sznytu, warto rozważyć przełamanie całej kompozycji intensywnym kolorem jednej ze ścian. Jeśli obawiasz się łączyć kolory mebli oraz kolory ścian w ten sposób warto rozważyć granatowe lub kremowe odcienie, które dobrze, że sobą współgrają.

Styl boho

Inspirując się tym stylem we wnętrzu, warto wybierać spośród kolorów ziemi. Doskonale będą wyglądać tutaj meble z naturalnych materiałów w tym cieszącej się coraz większą popularnością wykliny. Chcąc je dodatkowo wyeksponować, możemy zdecydować się na białe ściany.

Styl glamour

Wśród kolorów odnajdujących się w tym stylu są pastele w tym odcienie mięty, błękitu, czy brudnego różu. Kolor mebli w salonie podkreślimy także, decydując się na klasyczną paletę kolorów, w tym czerń i biel. Wybierając kolory mebli do naszego pomieszczenia, warto rozważyć również dodanie złotych dodatków jak miedziany stolik kawowy podkreślający elegancję naszego pomieszczenia.

Kolory mebli, a kolor ścian. Jak je łączyć?

Nie będąc pewnym jak łączyć kolory mebli oraz kolory ścian, by wspólnie tworzyły one spójną całość, najpierw wybierz kolor mebli, a dopiero później ścian. Wybierając kolory ścian w przypadku ewentualnej pomyłki łatwiej i taniej będzie zmienić ich odcień niż kupić nowy zestaw mebli.

Jak łączyć kolory ścian z kolorystyką mebli?

Dobierając kolor mebli do ścian, warto mieć świadomość, że nie wszystkie odcienie barw dobrze, że sobą współgrają, dlatego tak istotna jest umiejętność poruszania się po palecie kolorów, która nam to ułatwi.

Jaki kolor ścian do brązowych mebli?

W przypadku brązowych mebli z naturalnych materiałów sprawdzą się ściany w odcieniach beżu lub szarości. Jeśli ta klasyczna paleta kolorów nie do końca nam odpowiada, możemy również zdecydować się na oryginalne, lecz modne kolory, jak musztardowa żółć, czy miedź w odcieniach rudości.

Kolor ścian, a jasne meble

Przy jasnych meblach możemy sobie pozwolić na szaleństwo kolorów w doborze koloru ścian. Sprawdzą się tutaj zarówno odcienie żółci, jak i szkarłatu i fioletu.

Kolory ścian, a ciemne meble

Wybór koloru ścian do ciemnych mebli uzależniony jest od wielkości naszego pomieszczenia. W przypadku pomieszczenia o niewielkim metrażu sprawdzą się ściany w odcieniach bieli, w przypadku większych powierzchni możemy zaszaleć z kolorem ścian i zdecydować się na odcień granatu, a nawet czerni.