Jak urządzić pokój młodzieżowy dla dziewczynki?

Urządzenie pokoju nastolatka to nie lada wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dorastającego młodego człowieka. Wiek nastoletni rządzi się swoimi prawami, dzieci zaczynają potrzebować więcej własnej przestrzeni oraz intymności. Dotychczas dziecięcy pokój powinien dorastać razem z dzieckiem i potrzebuje pewnych zmian, dzięki którym nastolatek będzie miał swoją własną bezpieczną przestrzeń dostosowaną do niego i jego potrzeb. Tyczy się to zarówno chłopców, jak i dziewczynek, choć trzeba przyznać, że nastolatki podczas dorastania potrzebują zdecydowanie więcej intymności niż dotychczas. Jak stworzyć idealny pokój dla nastoletniej córki, żeby był równocześnie funkcjonalny, ale też odpowiednio dostosowany do jej potrzeb? Na czym skupić uwagę podczas doboru mebli? Jak udekorować pokój dla młodej dziewczyny? Jeśli właśnie borykasz się z tym problemem, idealnie trafiłeś, poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych wskazówek jak sobie poradzić, aranżując pokój nastolatki.

Urządzanie pokoju młodzieżowego

Podczas aranżacji pokoju nastolatka należy pamiętać, że jest to wspólny projekt rodziców i dziecka, w którym obie strony powinny iść na kompromis, żeby dojść do porozumienia. Z jednej strony rodzice chcą zapewnić funkcjonalność oraz odpowiednie miejsce do nauki, odpoczynku i rozrywki, z drugiej strony dziecko, które chce urządzić swój pokój w swoim indywidualnym stylu. Brzmi prosto, prawda? Niestety, często remont pokoju młodzieżowego w celu przystosowania go pod nastolatka nie jest taki łatwy. Trzeba mieć na uwadze zasoby finansowe rodziców oraz indywidualny styl nastolatki, według którego chce urządzić swój pokój. Jak zapewnić odpowiedni komfort oraz miejsce do nauki, snu oraz spędzania czasu wolnego w pokoju nastolatki? Oczywiście jest kilka kluczowych elementów wystroju pokoju młodzieżowego, których powinniśmy się trzymać, urządzając pokój nastolatka. Warto również zastanowić się nad podziałem pokoju na poszczególne strefy: do nauki, relaksu, do spotkań z przyjaciółmi. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych elementów, które powinny znaleźć się w pokoju młodzieżowym, tak by zapewnić dziecku komfort i właściwe warunki.

  • Po pierwsze - wygodne łóżko

łóżko w pokoju młodzieżowym dla dziewczynki

Łóżko odgrywa znaczną rolę w życiu każdego z nas. Sen to czas odpoczynku i regeneracji organizmu po długim, męczącym dniu. Szczególnie dużą rolę odgrywa w życiu nastolatków, którzy wchodząc w dorosłe życie, potrzebują odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek w natłoku obowiązków. Chcąc wyposażyć pokój młodzieżowy dla dziewczyny w łóżko, trzeba pamiętać, że nie jest już ona małą dziewczynką i potrzebuje więcej przestrzeni również do spania. Warto zainwestować w wygodne podwójne łóżko z dużą ilością poduszek tworząc tym samym miejsce do spania, ale też relaksu. Wyposażenie pokoju nastolatki w dość duże podwójne łóżko może być pomocne, gdy córka będzie chciała zaprosić na noc koleżanki i urządzić "piżama party", przyda się wtedy dodatkowe miejsce do spania. Jeśli zaś nie przekonuje Cię zakup typowego łóżka lub nie masz na nie miejsca, warto pomyśleć o stylowej rozkładanej kanapie, dzięki której pokój młodzieżowy w ciągu chwili stanie się idealnym miejscem na spotkanie z przyjaciółmi a wieczorem z powrotem będzie pełnił funkcje łóżka.

  • Po drugie - biurko do nauki i rozrywki

biurko do pokoju nastolatki

Biurko to kluczowy mebel pokoju młodzieżowego. Służy do odrabiania lekcji, pracy przy komputerze i może pełnić też rolę toaletki. Ważne, aby biurko było dobrze dopasowane do wzrostu, tak aby nie było ani za wysokie, ani za niskie. Złe dopasowanie wysokości biurka może powodować skrzywienia kręgosłupa, co może być niebezpieczne dla nastolatki. Młodzieżowy pokój nie mógłby istnieć bez krzesła lub fotela biurowego, które jest niezbędne podczas pracy przy biurku. Tutaj również należy zadbać o prawidłową postawę i najlepiej wybrać wyprofilowany fotel z regulacją wysokości, aby wraz ze wzrostem nastolatki fotel "rósł razem z nią".

  • Po trzecie - miejsce do przechowywania

szafki do przechowywania w pokoju nastolatki

Pokoje młodzieżowe to niezłe wyzwanie do urządzenia. Aranżując pokój dla nastoletniej dziewczyny, musimy brać pod uwagę ilość jej rzeczy osobistych, zaczynając od ubrań, na bibelotach kończąc. Chcąc stworzyć ładny pokój młodzieżowy dla dziewczyny, który będzie również funkcjonalny warto pomyśleć o sporej szafie, z wieloma różnorodnymi półkami, wieszakami i przegródkami do przechowywania ubrań, butów, a nawet biżuterii. Każda dziewczyna potrzebuje odpowiedniej ilości miejsca na swoje ulubione przedmioty. Oprócz szafy w pokoju nastolatki powinny znaleźć się szafki oraz półki, na których będzie mogła ustawić książki, zdjęcia i inne bliskie jej sercu rzeczy, którymi chce udekorować własny pokój.

Jak zaadaptować dodatkową przestrzeń w pokoju nastolatki?

Nowoczesne pokoje młodzieżowe coraz częściej są wzbogacane o dodatkowe miejsce, które może być zarówno strefą relaksu, miejscem spotkań z przyjaciółmi oraz wygodną, niestandardową przestrzenią do rozwijania swoich artystycznych pasji. O ile oczywiście pozwala wam na to ograniczona przestrzeń w pokoju nastolatki, warto zaaranżować taki kącik. W tym celu świetnie sprawdzą się puchate pufy, dywan oraz mały stolik, przy którym będzie można przyjąć koleżanki na plotki albo wspólną naukę.

Aranżacje pokoju młodzieżowego dla dziewczyny - jak dobrać kolorystykę i dodatki?

O ile aranżacja pokoju młodzieżowego w meble powinna leżeć po stronie rodziców, tak kwestie związane z kolorystyką i wystrojem powinny należeć do właścicielki pokoju. Sposobów dekoracji jest tyle ile gustów, a aranżację warto pozostawić w rękach dziewczyny, do której pokój będzie należał. W końcu to ma być jej oaza spokoju i miejsce, w którym będzie spędzać większość swojego wolnego czasu. Warto, aby było odpowiednio dobrane pod jej preferencje oraz wymagania. Szukasz pomysłów na nowoczesny pokój młodzieżowy? Zapytaj swoją córkę, o jakim pokoju marzy, co chciałaby w nim mieć, jak chciałaby go udekorować. W tym przypadku jej zdanie jest najważniejsze i warto go wysłuchać, jeśli planujecie remont w pokoju młodzieżowym.