Jak urządzić kuchnie z jadalnią?

Zastanawiasz się, w jaki sposób urządzić funkcjonalną kuchnię nie zapominając przy tym o zachowaniu jej estetyki? Chcąc urządzić kuchnię marzeń poza indywidualnymi preferencjami, warto kierować się również uniwersalnymi zasadami będącymi podstawą podczas urządzania stylowej i wygodnej kuchni. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj ten artykuł do samego końca.

Na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, chcąc urządzić funkcjonalną kuchnię?

Pierwszą zasadą funkcjonalnej kuchni jest określenie swoich rzeczywistych potrzeb. Aranżacja kuchni nie powinna opierać się wyłącznie na jej atrakcyjnym wyglądzie. Strefa przygotowywania posiłków powinna przede wszystkim wyposażona w wysokiej jakości sprzęty AGD, dzięki czemu posłużą nam one długie lata.

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić kuchnię, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często w praktyce będziemy z niej korzystać. W sytuacji, gdy przez większość czasu stołujemy się na mieście, nie ma konieczności inwestowania w dużą ilość szafek wiszących, duży blat kuchenny, pokaźnych rozmiarów lodówkę z zamrażalnikiem, czy piekarnik.

Funkcjonalna kuchnia. Jak ją urządzić?

Chcąc funkcjonalnie urządzić kuchnię, należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. Aby zaoszczędzić czas i nerwy zwróć uwagę czy lodówka, kuchenka oraz zlew pozwalają Ci na wygodne i bezpieczne użytkowanie kuchni.

Decydując się na zakup szafek, a także ich montaż sprawdź, czy umożliwiają Ci one swobodny dostęp do produktów żywnościowych, czy tekstyliów kuchennych, z których będziesz korzystał na co dzień.

Zwróć również uwagę na kolor ścian w swojej kuchni. W małych kuchniach warto postawić na jasne kolory, które optycznie powiększą nasze pomieszczenie. Jeśli podczas urządzania funkcjonalnej kuchni chcemy dodać jej przytulności, możemy zdecydować się na ciepły kolor ścian, chcąc jednak urządzić kuchnię w nowoczesnym wręcz sterylnym stylu, wybierając farbę do kuchni, warto zdecydować się na chłodniejsze odcienie.

Urządzając nowoczesną kuchnię, warto poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniej podłogi. Przed jej zakupem dobrze jest zwrócić uwagę, czy jest ona wykonana z plamoodpornych materiałów, ponieważ podczas przygotowywania posiłków nietrudno o zabrudzenia.

Warto zwrócić również uwagę na punkty świetlne w naszej kuchni. Poza lampami sufitowymi znajdującymi się w centrum pomieszczenia warto zadbać także o to, aby prawidłowo doświetlić blat roboczy między innymi za pomocą listwy LED.

Wybierając sprzęty AGD do kuchni, dobrze jest się zastanowić, czy poza aspektem praktycznym jak upewnienie się co do ich klasy ekologicznej interesują nas sprzęty będące częścią zabudowy, czy też wolnostojące. Podczas wyboru nie należy również zapominać o względach estetycznych.

Wybierając płytę grzejną, powinniśmy zdecydować, czy interesuje nas płyta grzewcza elektryczna, czy gazowa. Tym, co przemawia na korzyść płyty gazowej, są niższe koszty użytkowania. Dodatkowo nagrzewa się ona szybciej niż płyta elektryczna.

Pozostając przy płycie grzejnej, należy również zwrócić uwagę na to, żeby piekarnik został zamontowany w jej pobliżu, ponieważ unikniemy tym sposobem konieczności schylania się w celu sprawdzenia, jak przygotowywane przez nas danie wygląda w piekarniku.

Na sam koniec chcąc spersonalizować kuchenną przestrzeń, warto zdecydować się na kuchnię na wymiar. Jej koszt będzie się różnił w zależności od faktu, czy zdecydujemy się na jej zakup w sklepie meblowym, czy też w studiu projektowym.

W praktyce ceny kuchni na wymiar będą się wahać od 2500 złotych aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzemy, należy kierować się swoimi preferencjami, dzięki czemu kuchenna przestrzeń będzie dostosowana do naszych faktycznych potrzeb.