Jak urządzić garderobę w domu?

Postanowiłeś spełnić swoje marzenie i zdecydowałeś się znaleźć w swoim domu miejsce na wygodną garderobę? Przeczytaj tej artykuł do samego końca, a z pewnością się zainspirujesz oraz wdrożysz w życie praktyczne patenty, które sprawią, że funkcjonalna garderoba w Twoich czterech kątach szybko stanie się rzeczywistością.

Funkcjonalna garderoba — Od czego zacząć?

Jeśli chcemy urządzić funkcjonalną garderobę, należy dokonać stosownych obliczeń, które umożliwią nam stworzenie miejsca do przechowywania ubrań zgodnie z naszymi faktycznymi potrzebami.

Przy projektowaniu garderoby istotne są takie aspekty, jak fakt, czy to miejsce ma służyć wyłącznie do naszych własnych potrzeb, czy też będzie użytkowane także przez pozostałych członków rodziny. Odpowiednio wcześniej warto również zdecydować, jaki budżet mamy przeznaczony na funkcjonalną garderobę. Chcąc zaprojektować garderobę, możesz zdecydować się jednakowo na skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w produkcji szaf, czy w zabudowie meblowej dostosowanej do indywidualnych potrzeb klienta, a w przypadku ograniczonego budżetu warto zdecydować się na samodzielne urządzenie garderoby za sprawą metalowych stelaży dostępnych w sklepach budowlanych oraz z wyposażeniem wnętrz.

Co składa się na funkcjonalną garderobę?

Gdy pragniemy urządzić garderobę, posiadając przy tym ograniczoną przestrzeń, dobrym rozwiązaniem będzie szafa wnękowa, która posiada drzwi przesuwne. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne, gdy chcemy urządzić małą garderobę.

Do przechowywania t-shirtów, swetrów, bluzek oraz spodni sprawdzą się płytkie szuflady. Takie ubrania jak płaszcze, czy sukienki warto powiesić na wieszaki.

Należy przy tym pamiętać, że drążek, na którym je umieścimy, powinien znajdować się minimum 160 cm od ziemi, dodatkowo mieszając na wieszakach rzeczy długie z krótkimi, zyskujemy dodatkową przestrzeń na buty, do których przechowywania przydadzą się ażurowe kosze, ewentualnie możemy wykorzystać w tym celu podpisane pudełka, które położymy później na niższe półki.

Jak urządzić małą garderobę?

Przy odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni mała garderoba może okazać się rozwiązaniem wyjątkowo praktycznym. Pierwszym krokiem w przypadku zaplanowania małej garderoby będzie dokładne sprawdzenie jej wymiarów, a szczególnie istotna będzie jej głębokość.

W przypadku, gdy ogranicza nas mała garderoba, warto zdecydować się na skośnie zamontowane półki dedykowane typowo pod buty, dzięki czemu nasze obuwie nie dość, że zostanie wyeksponowane, to dodatkowo będziemy mieć do niego łatwy dostęp i nie zajmie zbyt wiele miejsca w szafie.

Na najwyższych półkach warto przechowywać rzeczy, po które sięgamy stosunkowo rzadko jak koce, pledy, kołdry, czy odzież sezonową jak drobne elementy odzieży zimowej. Natomiast apaszki, czy paski i szaliki warto powiesić na specjalne wieszaki do tego przeznaczone.

Przydatne będą również drążki, które dzięki możliwości przesuwania będą zawsze na wysokości wzroku, a także ułatwią łatwy dostęp do rzeczy, z których najczęściej korzystamy.

Urządzając małą garderobę, sprawdzi się szyna na wieszaki, którą zamontujemy na drzwiach naszej szafy. Przydatne będą także wiszące organizery na przykład na biżuterię, czy pudełka, które wspomogą nas w utrzymaniu porządku w szufladach.

Skuteczne patenty na przechowywanie ubrań i dodatków w małej garderobie

  • Warto, dopasować głębokość i powierzchnię półek do garderoby, jaką posiadamy.

  • Przydatne będą organizery w każdej postaci, sprawdzą się one podczas przechowywania odzieży w tym bielizny, a także odzieży sportowej, czy dodatków

  • Rzadko używane przedmioty należy umieścić na górze garderoby

  • Do szuflady wkładamy ubrania złożone w pionie, dzięki temu będą dobrze widoczne i będziemy mieli do nich swobodny dostęp