Dom w stylu amerykańskim. Czym charakteryzuje się styl amerykański we wnętrzach?

 

Styl amerykański to sposób aranżacji wnętrz, który może przyjmować różne odsłony. Stany Zjednoczone to bardzo duży kraj, co sprawia, że mówiąc o amerykańskim stylu warto doprecyzować jego cechy charakterystyczne. Jak urządzić mieszkanie w stylu amerykańskim?

Ważna jest przestrzeń

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech w stylu amerykańskim są duże przestrzenie. Co ciekawe, ma to ogromny związek z historią sięgającą czasów kolonialnych. Osiedlający się w Stanach Zjednoczonych Europejczycy poszukiwali właśnie przestrzeni, jako alternatywy dla ciasnoty panującej na starym kontynencie. Po przybyciu do Ameryki bardzo szybko ustalili, jaki minimalny odstęp należy zachować pomiędzy budynkami. Ale to nie wszystko, bo w amerykańskim domu, nawet we wnętrzach musiało czuć się przestrzeń, będąca niejako symbolem wolności.

W domach amerykańskich wnętrza to w dużej mierze otwarte przestrzenie, co sprawia wrażenie większych niż są w rzeczywistości. Przestronne i funkcjonalne, gdzie nie ma wyraźnego odseparowania między kuchnią, a salonem rozwiązania są bardzo praktyczne, ale także eleganckie.

Amerykańskie wnętrza - czym się charakteryzują?

W stylu amerykańskim wyróżnić można wiele charakterystycznych cech. Jedną z nich jest to, że pomieszczenia są bardzo jasne, przestronne. Ważne są wszelkie detale, dzięki którym wnętrze wygląda luksusowo i wyjątkowo. To właśnie ekskluzywny wygląd jest cechą rozpoznawczą stylu amerykańskiego.

Amerykański standard to przestrzenie, które podkreślają wielkość pomieszczeń, poprawiając też naturalne oświetlenie. Klasyczny dom w stylu amerykańskim wymaga odpowiedniego rozplanowania już na poziomie projektu. Ważne jest odpowiednie zapanowanie liczby pomieszczeń. W Stanach Zjednoczonych zwraca się uwagę na to, aby liczba sypialni była o jeden większa niż liczba osób - domowników. Pozwala to wygodnie ulokować ewentualnych gości.

Wnętrza w stylu amerykańskim to także charakterystyczne, rzadko spotykane w innych rejonach, specyficzne obramowania okien.

W większości pomieszczeń montowane są wysokie listwy przypodłogowe, będące doskonałym wykończeniem każdej podłogi. Bardzo charakterystyczne są także sufity, na których z chęcią instalowane są listwy przysufitowe lub kasetony. Dzięki nim pomieszczenie zyskuje wyjątkowy styl. Takie rozwiązania są bardzo często wykorzystywane zwłaszcza w stylu nowojorskim.

Kuchnia w domu amerykańskim

Amerykanie cenią sobie aranżacje wygodne i funkcjonalne. Jednym z nich jest kuchnia otwarta na salon, a także praktyczna wyspa kuchenna. Taka wyspa stanowi centrum pomieszczenia, będąc jednocześnie źródłem domowego ciepła. To tu często spotykają się domownicy, rozmawiają, spędzają wspólnie czas i umacniają więzy rodzinne. Nie bez przyczyny mówi się, że jest to centrum życia rodzinnego.

kuchnia w domu amerykańskim

Bardzo charakterystyczne jest też umeblowanie. Drewniane podłogi, często w ciemnej barwie, z którymi doskonale kontrastują meble amerykańskie w klasycznym białym kolorze. W amerykańskich kuchniach łatwiej utrzymać ład i porządek. Liczne szafki pozwalają wygodnie przechowywać wszystkie niezbędne produkty i urządzenia. Dużą popularnością cieszą się lodówki z podwójnymi drzwiami.

Salon w amerykańskich domach

Amerykańskie wnętrza to także bardzo charakterystyczne salony, w których liczy się maksymalny komfort. Zarówno meble, jak i dodatki są doskonale dopasowane. W pomieszczeniu toczy się życie rodzinne, to właśnie tu rodzina spędza wiele czasu razem. W centralnej części salonu znajduje się wygodna kanapa. Salon w stylu amerykańskim musi być wyposażony także w praktyczny stolik kawowy, a bardzo często także w kominek, nadający wspólnym wieczorom wyjątkowego charakteru. Nad kominkiem bardzo często umieszczone zostaje gustowne lustro bądź obraz.

salon w domu amerykanskim

Meble w salonie zazwyczaj ustawione są w taki sposób, aby zarówno kanapa, jak i fotele skierowane były w kierunku telewizora.

Amerykańskie domy muszą mieć sypialnię!

sypialnia w amerykanskim stylu

Sypialnia amerykańska model B803

Sypialnia jest charakterystyczną cechą tradycyjnych domów amerykańskich. W środku pokoju znajduje się wygodne, duże łóżko. Osobna garderoba czy własna łazienka to właściwie standardowe wyposażenie. Amerykanie cenią sobie funkcjonalność, a garderoba, nawet niewielka jest tego doskonałym wyrazem.